gjc
11 دی 1401 - 19:59

رویدادهای مهم در سال ۲۰۲۳ از دیدگاه فرانس۲۴

شبکه خبری فرانس۲۴ در گزارشی رویدادهای مهم در سال ۲۰۲۳ میلادی از جمله انتخابات سراسری ترکیه را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، این شبکه خبری رویدادهای سیاسی، فرهنگی، علمی و ورزشی را فهرست کرده که برخی از آنها احتمالا منجر به تغییرات در نظم منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد شد.

رویدادهای ذیل از جمله انتخابات سراسری ترکیه، انتخابات پاکستان، تاجگذاری چارلز سوم و میزبانی امارات از نشست آب و هوایی سازمان ملل می‌تواند چهره دگرگونی از جهان آینده در سال 2023 بسازد.

انتخابات سراسری ترکیه

در میانه تداوم بحران اقتصادی که محبوبیت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را کاهش داده، رای دهندگان در این کشور روز 18 ژوئن سال جاری میلادی (28 خرداد 1402) به پای صندوق‌های رای خواهند رفت. احمد کورو استاد علوم سیاسی در دانشگاه ایالتی سان‌دیگو این انتخابات را تاریخی توصیف کرد و گفت این انتخابات مشخص خواهد کرد که آیا حاکمیت خودکامه اردوغان بر سیاست‌های کشور ادامه خواهد داشت یا خیر.

اردوغان از زمان شروع ریاست جمهوری‌اش در سال 2017 با تبدیل نظام پارلمانی به نظام ریاستی ترکیه را به خودکامگی نزدیک‌تر کرد. طی سال گذشته، وی همچنین خبرنگاران را سرکوب کرد و یک قانون سانسور جدید ارائه کرد که کنترل بر شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سنتی را سخت‌تر می‌کند.

اردوغان احتمالا به مصاف «ائتلاف ملی» متشکل از احزاب مخالفش خواهد رفت که هنوز نامزد ریاست جمهوری خود را انتخاب نکردند. رقیب دیگر وی «ائتلاف آزادی» به رهبری حزب دموکراتیک خلق است که حمایت زیادی را از جانب جامعه کرد ترکیه دارد.

انتخابات پاکستان

پاکستان در سال گذشته میلادی با آشفتگی سیاسی و اقلیمی بسیاری روبرو بوده است. عمران خان نخست وزیر سابق این کشور رهبر حزب میانه رو «تحریک انصاف» و ستاره سابق کریکت، به دنبال گرفتن رای عدم اعتماد در ماه آوریل از قدرت کنار گذاشته شد. شهباز شریف رئیس حزب «مسلم لیگ» پاکستان جایگزین عمران خان شد و ریاست دولت ائتلافی را بر عهده دارد.

بحران بعدی، سیل عظیم در ماه اوت بود. یک سوم پاکستان زیر آب رفت، 33 میلیون نفر بی خانمان شدند، دست کم هزار و 400 تن جان خود را از دست دادند و کشور متحمل بیش از 30 میلیارد دلار خسارت اقتصادی شد.

عمران خان از زمان کنار گذاشته شدنش از قدرت، برغم زخمی شدن در یک ترور نافرجام در ماه نوامبر همچنان به تجمع‌های ضد دولتی ادامه می‌دهد. نخست وزیر سابق همچنین اعلام کرده که دولت فعلی نامشروع است و وی در بخشی از یک کودتای تحت حمایت آمریکا از قدرت کنار گذاشته شده است.   

اگرچه هیچ داده رسمی در مورد زمان دقیق برگزاری انتخابات اعلام نشده، باید روز 12 اکتبر (20 مهر 1402) انجام شود. عمران خان که محبوبیتش در حال افزایش در میان مردم است، به دولت برای برگزاری زودتر انتخابات فشار وارد می‌آورد و می‌گوید که فقط در صورت کسب اکثریت دو سوم، پاکستان را اداره می‌کند. 

تاجگذاری چارلز سوم به عنوان پادشاه بریتانیا

چارلز سوم روز 6 مه در کلیسای وست مینستر توسط اسقف اعظم کانتربری تاجگذاری خواهد شد و این اولین تاجگذاری خاندان سلطنتی بریتانیا در قرن 21 خواهد بود. 

منابع آگاه در کاخ باکینگهام گفتند که مراسم تاجگذاری چارلز سوم با نام عملیاتی «گوی طلایی» به علت بحران اقتصادی فعلی ساده برگزار خواهد شد. این مراسم در مقایسه با مراسم سه ساعته تاجگذاری الیزابت دوم، تنها یک ساعت به طول خواهد انجامید و فهرست مهمانان از 8 هزار به 2 هزار نفر تقلیل پیدا خواهد کرد.

میزبانی امارات از نشست آب و هوایی سازمان ملل

به گفته «آنیس پانیه- روناشر» وزیر انرژی فرانسه، بیست و هفتمین نشست آب و هوایی سازمان ملل در مصر به علت نداشتن هیچ پیشرفتی در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی، ناامید کننده بود. امارات از 30 نوامبر تا 12 دسامبر (9 تا 21 آذر 1402) در ابوظبی میزبانی بیست و هشتمین دوره این نشست را بر عهده خواهد داشت و به دومین کشور خاورمیانه تبدیل می‌شود که میزبانی نشست آب و هوایی سازمان ملل را خواهد کرد.

امارات اولین کشور خاورمیانه و شمال آفریقا است که توافق پاریس را امضا کرد و تعهد خود به دستیابی به وضعیت انتشار کربن صفر تا سال 2050 را اعلام کرده است. هرچند منتقدین اشاره کردند که این کشور یک‌هزار هیات به نشست بیست و هفتم سازمان ملل اعزام کرده که 70 هیات آن مرتبط به شرکت‌های نفت و گاز بودند. علاوه بر این، دست کم 30 درصد از تولید ناخالص داخلی امارات از نفت و گاز به دست می‌آید و اکثریت باقیمانده آن از صنایع به شدت وابسته به مصرف سوخت فسیلی از جمله خطوط هوایی بر گرفته است.   

رویدادهای دیگر

شبکه خبری فرانس24 در ادامه به رویدادهای مختلف در حوزه‌های ورزشی، علمی و فرهنگی اشاره می‌کند. 

سوپر لیگ آفریقا که راه اندازی آن در نوامبر 2019 (آذر 1398) از سوی جیانی اینفانتینو رئیس فیفا اعلام شد، مسابقاتش برای اولین بار در اوت 2023 (مرداد 1402) آغاز می‌گردد. 

از سوی دیگر کاوشگر ناسا پس از یک ماموریت تقریبا 7 ساله به زمین باز خواهد گشت. اسیریس-رکس اولین ماموریت ناسا برای نمونه برداری از یک سیارک بود. این کاوشگر زمین را در تاریخ 8 سپتامبر 2016 (18 شهریور 1395) ترک کرد و در تاریخ 3 دسامبر 2018 (12 آذر 1397) به سیارک بن‌نو رسید. در این ماموریت نمونه کوچکی از خاک و سنگریزه‌های آن در تاریخ 20 اکتبر 2020 (29 مهر 1399) برداشته شد و قرار است در تاریخ 24 سپتامبر سال 2023 (2 مهر 1402) به زمین بازگردد.

همچنین یک رویداد فرهنگی که رسانه فرانسوی به آن اشاره کرده پنجاهمین سالگرد مرگ پابلو پیکاسو نقاش اسپانیایی است که در تاریخ 8 آوریل 1973 منطقه موژن در جنوب شرقی فرانسه درگذشت. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 948495